Do mediów

Komunikat prasowy
3.04.2017

Kampania o świadomej konsumpcji na rzecz lokalnego rolnictwa
Ekspansja supermarketów i dyskontów w Polsce to proces który na trwałe zmienił krajobraz wsi i miast. Ten globalny trend negatywnie wpływa na lokalne rolnictwo, jakość żywności, warunki pracy i nasze środowisko. Z okazji obchodzonego na całym świecie międzynarodowego Dnia Rolnika Kooperatywa Spożywcza Dobrze i Nyeleni Polska prowadzą opartą na faktach kampanię „Dlaczego nie kupuję w supermarkecie”. Ma ona celu zwrócić uwagę na ciemną stronę sieci spożywczych orz wskazać pozytywne alternatywy.

Czy znasz różnice między żywnością z supermarketu a produktami lokalnych rolników? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że supermarket jest tani, bo wyzyskuje pracowników i unika płacenia podatków? Czy wiesz, że możesz zmienić świat na lepszy kupując w małych sklepach? To niektóre z pytań, które podejmuje kampania na rzecz rodzinnych gospodarstw rolnych i zmiany globalnego systemu rolno-spożywczego na sprawiedliwy oraz zrównoważony społecznie i ekologicznie. Jednym z jej elementów jest specjalny portal niekupujewsupermarkecie.pl na którym można przeczytać o korporatyzacji sektora żywności, nieuczciwej konkurencji, przyczynach bankructwa małych wytwórców i ukrytych kosztach „taniego jedzenia”. Film z wypowiedziami samych rolników i rolniczek wyjaśnia skutki korporacyjnego systemu żywnościowego. Autorki i autorzy tekstów dowodzą, jak wielki biznes spożywczy zatruwa przyrodę i klimat, a jednocześnie motywują do rewolucji żywnościowej i przedstawiają alternatywy jak Rolnictwo Wspierane przez Społeczność, lokalnych targach i kooperatywach.

Inauguracja kampanii nastąpi 9 kwietnia o 13:00 w formie brunchu, któremu towarzyszyć będą rozmowy z rolni(cz)kami o wyzwaniami, z jaki mierzy się dziś rolnictwo rodzinne w Polsce. Podczas spotkania w warszawskiej Stacji Muranów (ul. Andersa 13) będzie można poznać praktyki greenwashingu, czyli ekościemy, poprzez którą supermarkety kłamliwie zazieleniają swój asortyment i wizerunek.
Organizatorzy i partnerzy kampanii nie godzą się na dyskontyzację jedzenia i domagają się zmian prawa, które zagwarantują realne korzystanie z prawa do zdrowej i lokalnej żywności, wzmocnią lokalnych rolników oraz powstrzymają ekspansję wielkich sieci.
Zapraszamy do odwiedzenia strony niekupujewsupermarkecie.pl, udziału w spotkaniu 9.04 oraz upowszechnienia informacji o kampanii!

kontakt: 501142107